Arcanon – Jest coś więcej.
Z prawie 150000 najróżniejszych tytułów wymienionych na Board Game Geek, tylko nieco ponad 5000 z nich wykorzystuje mechanizm licytacji. Czy to dużo? Spójrzmy na liczby. Biorąc pod uwagę, że w zbiorze 196 wyróżnionych mechanizmów, aż 13 z nich stanowią różne rodzaje gier aukcyjnych, można dojść do prostego wniosku. Mianowicie, że procentowy udział różnych mechanizmów licytowania w zbiorze wszystkich mechanizmów jest dwukrotnie większy od liczby gier będących przedstawicielami tego gatunku. No dobrze, ale co z tego wynika? Gry licytacyjne, to jedynie połowicznie poznany gatunek gier, który skrywa jeszcze całkiem sporo tajemnic. Zupełnie jak Arcanon.
Grasz w tę grę codziennie.
Nieco ponad rok temu magazyn Forbes opublikował listę 20 najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszym cyfrowym świecie. Według Bernarda Marra na liście tej znajdują się umiejętności, które w znacznym stopniu determinują możliwość osiągnięcia sukcesu. Okazuje się, że aż cztery z nich są tymi, których posiadanie cechuje dobrych licytatorów. Są nimi: odczytywanie danych, krytyczne myślenie, podejmowanie skomplikowanych decyzji oraz inteligencja emocjonalna. No dobrze, tylko jak często w prawdziwym życiu mamy do czynienia z mechanizmami aukcyjnymi? A co jeśli napiszę, że niemal codziennie?
Parafrazując sentencję ks. Benedykta Chmielewskiego: licytacja, jaka jest, każdy widzi (w mniejszym bądź większym stopniu oczywiście). Wśród składników charakteryzujących mechanizmy licytacji wyróżnić można dwa główne. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest brak określonej ceny licytowanego dobra, natomiast drugim skończone środki nabywcze uczestników licytacji. To, że w żyjąc realnym świecie, łatwo przyjdzie zgodzić się z obecnością tego drugiego składnika, nikogo nie zdziwi. Przecież oczywiste jest, że zarówno nasze portfele, jak i czas na dokonywanie zakupów nie są nieograniczone. Podobnie sytuacja ma się z pozostałym czynnikiem. Przecież pomimo istnienia komparatorów cen, nadal bardzo często napotykamy problem z odpowiedzią na pytanie o faktyczną wartość rzeczy.
Starożytne piękno aukcji.
Skuteczne licytowanie opiera się na dwóch przeciwstawnych fundamentach. Jednym z nich jest poznanie rzeczywistej wartości rzeczy, drugim jej skuteczne ukrycie przed innymi. Pojęcia te stoją we wzajemnej opozycji. Głównie dlatego, że im bliżej będziemy poznania prawdy o faktycznej wartości danej rzeczy, tym trudniej będzie nam tę prawdę ukryć. Jednak same fundamenty to nie wszystko. Aby skutecznie licytować, należy na tych fundamentach zbudować szkielet, a tym samym wejść w zagadnienia samej filozofii.
Jeżeli dokonamy redukcji struktury mechanizmu licytacji do jej pierwotnych składników, szybko zrozumiemy, na czym polega jego fenomen. W końcu aksjologia – nauka o wartościach, i epistemologia – nauka o poznaniu, to jedne z głównych dziedzin filozofii, nauki, którą bez znużenia zajmują się całe rzesze ludzi już od czasów starożytnych. Nie dziwi więc, że wykorzystanie różnego rodzaju aukcji w grach naturalnie zwiększa zaangażowanie graczy w samą rozgrywkę.
Arcanon, to coś z zupełnie innej beczki.
Przejdźmy teraz do konkretów. Na początku wspomniałem, że obecnie na BGG znajduje się ponad 5000 gier wykorzystujących różne mechanizmy aukcyjne. Czym na ich tle wyróżnia się Arcanon? Rzućmy okiem na opis gry:
W jaki sposób ten zawoalowany opis przekłada się na bardziej przystępny język?
- Arcanon to gra, symetryczna. Oznacza to, że wszyscy gracze na początku rozgrywki dysponują dokładnie takim samym zbiorem zasobów i dostępnych strategii.
To, co rozróżnia graczy w tej kwestii jest ich dostępność w czasie. Dzieje się tak, ponieważ w jednym z pierwszych momentów gry, gracze decydują, kiedy będą z nich korzystać. - Arcanon to gra, która pozwala czerpać satysfakcję z emocji dostarczanych przez kości, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu losowości na wynik rozgrywki.
Jest to spowodowane tym, że gracze nie tylko korzystają z tych samych surowców – kości, ale również mogą modyfikować ich wartości. - Odczucia płynące z rozgrywki mogą być zupełnie odmienne. O ile w przypadku pojedynków emocje towarzyszące rozgrywce przypominają bardziej te, występujące podczas rozbrajania bomby, o tyle w trakcie gier wieloosobowych, możemy mówić raczej o festiwalu politycznych intryg.
Arcanon, mój pierwszy owoc.
Jeśli do tej chwili nie przekonałem Cię, że warto rzucić okiem na tę grę, mam jeszcze jeden argument w zanadrzu. Prawdziwego jopka w rękawie. Arcanon jest nie tylko efektem hobby i pracy w zaciszu czterech ścian. Jest także przykładem tego, co może powstać, jeśli odpowiednio wykorzystać ogólnodostępne i darmowe narzędzia kreatywne. Dobrze czytasz. Do stworzenia tej gry wykorzystałem narzędzia, które nie kosztują prawie nic.
Poza tym, Arcanon żyje i wciąż się rozwija. W trakcie swojej już czteroletniej wędrówki zaliczył sporo zmian na lepsze. Wydoroślał. Teraz, w wersji „pierwiastek z dwóch”, jest gotowy na dalszą wędrówkę. Kto wie? Może nawet na ogólnopolską scenę turniejową.
Konkrety, panie. Konkrety.
Arcanon dostępny jest w kilku wersjach. Wszystko po to, aby odwiedził Cię w takiej formie, jaka będzie dla Ciebie najlepsza. W końcu każdy zasługuje na poznanie piękna licytacji.
Pakiet testowy. Nie ważne czy skusisz się na wersję cyfrową na Steam, czy zdecydujesz się pobrać wersję do samodzielnego wydruku z DriveThruRPG. Nawet nie musisz mieć kości. Ważne, że możesz za darmo sprawdzić, czy Arcanon to para kaloszy dla Ciebie.
Pakiet podstawowy. Kompletny zestaw kart dla czterech graczy. Jeśli nie lubisz cyfrowych rozwiązań, możesz zamówić opcję z osobnym kompletem kości. Wystarczy, że napiszesz, Arcanon może być twój. Nie zwlekaj. Daj się wciągnąć i poczuj głębie licytacji.
Pakiet kolekcjonerski. Jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny kompletny zestaw do Arcanona dla czterech graczy. Wszystko to zamknięte w unikalnym drewnianym pudełku. Zobacz niezwykły unboxing i nie zwlekaj. Liczba sztuk ograniczona.
Jeśli temat licytacji i Arcanona Cię zaciekawił, mam dla Ciebię dobrą nowinę. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych materiałów, które na pewno Cię zainteresują.