Do Lochu – epicka imprezówka.

Do Lochu, czyli klasycznie – złoto i potwory.

Grupa śmiałków udaje się w niebezpieczną podróż do lochu, która równie łatwo może przynieść sławę i bogactwo, jak niechybną śmierć. Czy dziś istnieje jeszcze ktoś, kto nigdy nie spotkał się z takim motywem? Nie sądzę. Blisko pół wieku temu, dwóch nieświadomych adeptów tworzenia gier, Gary Gygax i Dave Arneson, otwarło portal. Przez bramę tę na świat przyleciały nadzwyczajne gady. Dokładniej rzecz ujmując to obrzydliwie bogate smoki, które cały swój majątek zbiły na handlu najniższymi kondygnacjami nieruchomości.

Góra diamentów.

Diamenty (a.k.a Incan Gold) to wielokrotnie nagradzana gra Bruna Faiduttiego i Alana R. Moona, która swoją premierę miała w 2005 roku. Czym zasłużyła sobie na zajęcie dogodnego miejsca w historii gier planszowych? Odpowiedź jest prosta. Oprócz modnych fedor w stylu Indiany Jonesa, tytuł ten znany jest również z wyniesienia podwórkowej gry w tchórza na piedestał rodzinnej zabawy. Charakteryzuje się wysoką losowością, prostymi zasadami i ogromem emocji podczas odkrywania kolejnych kart. Jest jedną z tych gier, które w krótkim czasie pozwalają namacalnie zbadać granice naszego farta.

Do Lochu to darmowa gra na zwykłą talię kart, wchodząca w skład charytatywnego zestawu gier podręcznych NOVY2084, dla której źródłem inspiracji były wspomniane wcześniej Diamenty. Jest tak samo prosta i emocjonująca jak poprzedniczka, ale w znacznym stopniu minimalizuje jej wady. Dzięki możliwości interakcji zarówno z samym środowiskiem gry, jak i pomiędzy graczami, uczestnicy mają silniejszy wpływ na przebieg rozgrywki. Nic dziwnego, że świetnie sprawuje się w roli szybkiej gry, która zasypie międzypokoleniową przepaść i rozrusza każdą imprezę. Nawet te najnudniejszą.

Gra "Do Lochu"

Konkrety, panie. Konkrety.

Na czym polega gra i jakie jest jej tło? Jako jeden z zachłannych poszukiwaczy przygód stoisz przed Lochem pełnym cudownych skarbów i strasznych potworów. Twój cel jest prosty. Wejść do lochu, przeżyć i wzbogacić się. Co turę musisz podjąć tylko jedną decyzję. Idziesz dalej albo zwiewasz. Pokonuj biedne potwory i bogać się. Czy uda Ci się zbiec ze skarbem? Czy staniesz się potężnym bohaterem? Wątpię. Najpewniej twoi kompani pokrzyżują ci plany. Pamietaj, idąc w głąb nie zwracaj uwagi na stosy kości po drodze. Na odważnych czeka legendarny skarb, a w środku prawie na pewno nie ma wielkiego złowrogiego smoka.

A co z obiecaną interakcją? Spokojnie, jest. Nawet sporo. Zdobyte w lochu złoto można wymienić na poziomy mocy swojego bohatera. Tak jak w pierwszych edycjach Dagones Drank. Co to daje? Zgodnie z ogólnie przyjętą konwecją, im silniejszy bohater, tym łatwiej mu przeżyć w lochu. A to nie wszystkie benefity przewidziane dla śmiałków. Poziomy mocy można również w dogodnej chwili zużyć, aby wykonać jedną z dwóch unikatowych akcji. Jedną z nich jest przyspieszenie tempa przechodzenia lochu, a drugą podwojenie zawartości następnej komnaty. Wspomniane akcje można użyć dowolną liczbę razy, co jak łatwo się domyślić, może nieźle namieszać w rozgrywce.

Pełny spis zasad gry Do Lochu możesz za darmo pobrać w zestawie gier charytatywnych NOVY2084 prosto z DriveThruRPG. Stań się bohaterem. Nie czekaj. Upewnij się, że jesteś na zewnątrz i… Wbij sztylet w plecy towarzyszy. Śmiało. Oni zrobią to samo.

Jeżeli temat gier podręcznych Cię zaciekawił, odwiedź mój kanał na Youtube. Znajdziesz tam więcej informacji na temat darmowych gier oraz nowych ciekawych przedsięwzięć. Jeśli masz jakieś uwagi, albo zwyczajnie chciałbyś o coś zapytaj, napisz do mnie.

Gra "Do Lochu"

Leave a Comment

Scroll to Top