Kiedy jechać na rower?

Na rowerze można jeździć w każdych warunkach pogodowych ale jaka pora dnia i pogoda za oknem da nam 100% satysfakcji z jazdy na rowerze? Jeżeli traktujesz jazdę na rowerze rekreacyjnie lub jesteś kolarzem amatorem to ważne żeby każda Twoja przejażdżka lub trening była na maksa wykorzystana. Podczas odchudzania bardzo ważna jest regularna jazda na rowerze – minimalnie 10 1-godzinnych treningów w miesiącu. Optymalnie jest jeździć co 2. dzień aby organizm mógł odpocząć i się zregenerować.

Idealna pora do jazdy na rowerze

Co do pory dnia no to wiadomo, że każdy wybierze dzień, bo w nocy trochę słabo poruszać się po naszych polskich, niebezpiecznych drogach, no chyba, że ktoś mieszka w większym mieście i ma dostęp do bardziej bezpiecznych dróg rowerowych. Idealną porą dnia do jazdy na rowerze jest wczesny poranek lub późny wieczór. Temperatura powietrza jest wtedy niższa i nie jest jeszcze lub już tak gorąco jak pomiędzy 11, a 18 w okresie wakacyjnym. 🙂 U mnie sezon rowerowy trwa od marca do października, więc w okresie wiosennym i jesiennym trzeba się uwinąć z treningiem przed zachodem słońca, a dzień nie jest jeszcze zbyt długi. 🙂

Idealne warunki pogodowe do jazdy na rowerze

Podczas jazdy na rowerze najlepiej jakby nie wiało, nie świeciło zbyt mocno słońce, nie padało i było cały czas z górki, no niestety tak się nie da. 😀 Prędkość wiatru, a jazda na rowerze:

  • 0-10 km/h – idealne warunki do jazdy na rowerze,
  • 10-20 km/h – w miarę dobrze się kręci,
  • >20 km/h – lepiej zostań w domu.

Zawsze przed wyjściem na rower sprawdzam pogodę (tutaj) dzień wcześniej i zaraz przed wyjazdem. Najlepiej jeździ mi się gdy siła wiatru nie przekracza 10 km/h, a gdy prędkość przekracza 20 km/h to robię tylko szybkie 20 km i uciekam do domu, bo mega ciężko jest pedałować gdy 2/3 trasy jedziesz pod wiatr o takiej mocy – żadna przyjemność.

Dodatkowo przed samym wyjazdem sprawdzam pogodę satelitarną (tutaj), aby upewnić się czy nie nadchodzi jakaś potężna ulewa albo burza. Zawsze zabieram ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową do plecaka, jak jadę dłużej niż 1h, ponieważ pogoda może zmienić się w każdej chwili i nie pomoże nawet najlepsza prognoza.

Jak ubrać się na rower

Wszystko zależy od tego jaka temperatura będzie nam towarzyszyć podczas przejażdżki rowerowej. Gdy wyjeżdżamy wcześnie rano i jest mniej niż 15oC to możemy trochę zmarznąć, więc dobrze jest założyć długą oddychającą bluzę. Musimy mieć ze sobą plecak lub torbę rowerową aby później móc schować zbędną odzież, ponieważ po 2h temperatura może wzrosnąć do 25 stopni i nie wyobrażam sobie jechać w bluzie gdy żar leje się z nieba. 😛 Pamiętajmy o spodenkach z wkładką ponieważ po godzinie jazdy może Wam się odechcieć wszystkiego z uwagi na bolące 4-litery, chyba że macie najlepsze żelowe siodełko na świecie. 😀

Bardzo ważną częścią naszej rowerowej garderoby są rękawiczki rowerowe. Nie wyobrażam sobie jeździć bez nich, ręce nie drętwieją i nie czuć drgań przy nierównym terenie lub jeździe po bezdrożach. 🙂 Buty niech będą lekkie i wygodne, w żadnym wypadku nie jeździjcie w japonkach lub klapkach, można sobie zrobić krzywdę…

Najważniejszym elementem każdego rowerzysty powinien być kask! I nie ma tutaj żadnych wymówek, że głupio się wygląda czy coś uwiera nas w głowę. W Polsce powinien być obowiązek noszenia kasku dla rowerzystów poruszających się po drogach publicznych i rowerowych. Nie muszę wspominać, że osoby jeżdżące po lasach lub w górach muszą mieć na sobie kask, który uchroni ich nie tylko przed gałęziami drzew ale również uratuje im życie podczas upadku!


Jeżeli podoba Ci się ten artykuł i jeszcze nie polubiłeś mojej strony na facebooku to daj Lajka :)
Udostępnij: